– BICIE REKORDU CZYTANIA NA PRZERWIE

19 października nasza szkoła odbyła maraton czytelniczy, w którym wzięli udział wszyscy obecni uczniowie i przedszkolaki, tj. 48 osób oraz wszyscy obecni nauczyciele, specjaliści i pracownicy niepedagogiczni (19 osób). Razem mieliśmy 67 czytelników. Pasji czytelniczej oddawaliśmy się w sześciu kręgach tematycznych.

W tym roku ideą było nawiązanie do wartości wyznaczonych przez lekturę Narodowego Czytania, tj. „Nad Niemnem”. Aby nawiązać do historii naszego kraju, głębokich emocji, prawdziwych uczuć, więzi z przyrodą i dumy z wielkich Polaków, wykorzystaliśmy książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Oddział przedszkolny wraz z paniami opiekunkami pod hasłem „Nasza Ziemia”, zachwycając się pięknem naszego kraju, poznawał lekturę: „Przygody Fenka. Dbam o środowisko. Woda to skarb”. Nawiązując do trwającego Roku Mikołaja Kopernika, przedszkolaki poznawały tego wybitnego Polaka poprzez książki: „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”, „Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce”, „Nazywam się… Mikołaj Kopernik”.

Uczniowie klas I – III wraz ze swoimi wychowawcami przeżywali głębokie emocje, poznając lektury: „10 uczuć. Wyprawa do świata emocji”, „Co robić, gdy się złościsz? Techniki zarządzania złością”, „Poznaję i ćwiczę. Tak! Poznaję swoje emocje”, „Bajkoterapia”.

„Filozoficznie” nastrajali się uczniowie klas IV – VI wraz z dyżurującymi nauczycielami, kiedy czytali Bajki filozoficzne: „Jak żyć razem?”, „Jak żyć na Ziemi?”, „Opowieści mędrca Sofiosa”.

Siódmo – i ósmoklasiści, czytając książki Pawła Wakuły, poznawali historię naszej ojczyzny nieco inaczej niż na lekcjach historii. Zagłębiając się w lektury: „Jagiełło pod… prysznicem”, „Ta potworna wojna”, „Mieszko, ty wikingu!”, „Skąd te krzywe usta, Bolesławie?”, „Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?”, „Kazimierzu, skąd ta forsa?”, „Jadwiga kontra Jagiełło”, „Zygmuncie, i kto tu rządzi?”, przekonywali się, że poznawanie przeszłości może być dobrą zabawą.

Pracownicy niepedagogiczni zajmowali się Historiami wzruszającymi, m.in.: „Która to Malala? Wojny dorosłych – historie dzieci”.

Spożywając posiłek na stołówce szkolnej, uczniowie słuchali książki „Miziołki wracają, czyli Kaszydło rządzi” i zastanawiali się, co się zmieniło od czasu, kiedy bohaterka „Nad Niemnem”, pani Kirło, musiała męczyć się ze swym stroniącym od nauki synem.

W pokoju nauczycielskim i sekretariacie szkoły czas spędzano „Praktycznie” przy nowo zakupionych lekturach: „Poznaję i ćwiczę. Tak! Buduję swoją pewność siebie”, „Poznaję i ćwiczę. Tak! Kocham być sobą”, „Poznaję i ćwiczę. Tak! Odkrywam swoją moc”.

Cieszymy się, że nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w tej pięknej akcji. Naszym marzeniem jest, aby czytanie w czasie wolnym stało się nawykiem.