USŁYSZEĆ … BICIE SERCA OJCZYZNY

Kolejny już raz Dzień Patrona obchodziliśmy inaczej. Tym razem dumą z zaszczytnego imienia Armii Krajowej chcieliśmy się podzielić nie tylko z mieszkańcami naszej parafii, ale również ze wszystkimi szkołami z Gminy Pionki.

Zaczęliśmy, jak co roku, od Mszy Świętej w intencji naszej wspólnoty i nieżyjących pracowników szkoły. W słowach homilii ksiądz Gracjan skierował nasze myśli ku ofierze bohaterów walki o niepodległość Ojczyzny, ku idei wyrzeczeń, rezygnacji z własnych marzeń dla dobra ogółu.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu Boże, coś Polskę dumnym pochodem prowadzonym przez poczet sztandarowy przeszliśmy pod pomnik Patrona. Wraz z przybyłymi na uroczystość gośćmi odśpiewaliśmy Modlitwę Armii Krajowej – hymn szkoły. Uczniowie przypomnieli historię AK, która miała swój początek 27 września 1939 r. Delegacje z naszej szkoły i Gminy Pionki złożyły kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej i tablicą upamiętniająca zrzut Cichociemnych.

Dalsza część uroczystości to Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej Bicie Serca Ojczyzny, nad którym patronat objęła Pani Wójt Katarzyna Konopska, za co bardzo dziękujemy. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wszystkie siedem szkół z terenu naszej gminy. Pracy jury przewodniczyła Pani Dorota Banaszek (polonista z CKZiU w Pionkach), współpracując z Panią Wójt i Kierownik Zarządu Oświaty i Sportu – Panią Alicją Olszewską. Swoją obecnością zaszczycili nas również wszyscy dyrektorzy szkół gminnych, zastępca wójta – pan Rafał Molenda oraz pani Karolina Ferszt – Węglińska, główna księgowa. Na widowni zasiedli też opiekunowie przygotowujący do recytacji i rodzice recytujących uczniów.

Recytatorzy pozwolili nam zanurzyć się w słowach najwznioślejszych, tych, które wywołują drżenie serc, tych, dzięki którym słychać bicie serca Ojczyzny…

Wszyscy występujący zostali nagrodzeni, gdyż, jak zauważyła Pani Wójt, nie było gorszych. Z miejsc na podium mogli się cieszyć uczniowie ze szkół:

Oddział przedszkolny:

I miejsce: Kaja C. (Suskowola)

II miejsce: Zofia B. (Laski)

III miejsce: Iga D. (Jaroszki)

Klasy I-III:

I miejsce: Aleksandra Sz. (Laski)

II miejsce: Liliana W. (Suskowola)

III miejsce: Zofia W. (Sucha)

Klasy IV-VI:

I miejsce: Kamila K. (Czarna)

II miejsce: Gabriela M. (Sucha)

III miejsce: Jan P. (Jedlnia)

Klasy VII-VIII:

I miejsce: Alan K. (Laski)

II miejsce ex aequo: Maja S. (Jaroszki), Nikola Z. (Sucha)

III miejsce: Lena K. (Czarna)

Wszyscy recytujący dostali cenne nagrody (bony upominkowe) ufundowane przez Panią Wójt i pamiątkowe dyplomy.

Pragniemy wszystkim jeszcze raz podziękować za odpowiedź na nasze zaproszenie i uświetnienie obchodów Dna Patrona naszej szkoły – dumy wszystkich Polaków: Armii Krajowej.

I aby zacytować jeden z przywołanych w konkursie wierszy:

„Czy warto?” [tak obchodzić Dzień Patrona]?

„Ach! śmieszne pytanie!”