Podsumowanie projektu „Promujemy czytanie w epoce cyfrowej”

W czerwcu zakończyliśmy roczny projekt „Promujemy czytanie w epoce cyfrowej”, który był koordynowany przez MSCDN Wydział w Radomiu, Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Pionkach, Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Zwoleniu, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych – Kozienicki Park Krajobrazowy z siedzibą w Pionkach.

To niezwykła inicjatywa, która obejmowała wiele bogatych przedsięwzięć wspierających rozwój czytelnictwa wśród uczniów opartych na innowacyjnych metodach pracy z tekstem, łączących literaturę z edukacją przyrodniczą i nowoczesnymi technologiami. W ramach projektu również sami nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach na tematy: „Jak rozwijać kompetencje i nawyki czytelnicze uczniów w epoce cyfrowej” i „Kreatywne formy pracy z książką”.

Warto przypomnieć działania projektowe, które nasza szkoła przez cały rok szkolny 2025/2026 aktywnie realizowała:

-czytanie w plenerze (październik),

-konkursy czytelnicze

-tworzenie żywej „żywej okładki”,

-uczestnictwo w cyklu lekcji wychowawczych poświęconym motywacji, sposobom uczenia i nabywaniu nawyków czytelniczych,

– wyjazd na warsztaty do Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu – m.in. zabawa z lekturą w escape roomie, nagrywanie rolek (styczeń, luty),

-udział w wycieczce po Kozienickim Parku Krajobrazowym – ścieżka dydaktyczna „Królewskie Źródła” (maj)

-prezentacja wszystkich podjętych działań projektowych na uroczystej konferencji podsumowującej w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu – 2 czerwca. To wtedy nasze dwie uczennice: Gabriela Mital i Aleksandra Bogusz w sposób bardzo ciekawy i odważny zaprezentowały efekty całorocznej pracy w formie rolki. Podczas wystąpienia profesjonalnie relacjonowały i odpowiadały na pytania, co spotkało się z dużym uznaniem zgromadzonych uczestników spotkania. Zaprezentowane treści uwidoczniły nam wyraźnie świetną współpracę uczniów i nauczycieli, ich wielkie zaangażowanie, nieprzeciętną pomysłowość i inwencję twórczą.

Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie nagród, dyplomów oraz podziękowań, stanowiących wyraz uznania dla naszej pracy. To wyróżnienie to ogromny powód do dumy i wzbudzanie motywacji do kolejnych podobnych przedsięwzięć.

Na zakończenie serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, w szczególności Aleksandrze Bogusz i Gabrieli Mital.

Dziękujemy pani koordynator – Aleksandrze Kuciarze, która odpowiedzialnie i skrupulatnie organizowała i koordynowała działania podejmowane w ramach projektu, pani Magdalenie Olejarz, która zadbała o stronę cyfrową przedsięwzięcia, wychowawcom: Dorocie Glimasińśkiej, Karolinie Baran, Sylwii Baran, Beacie Jaworskiej oraz Monice Jurek, którzy aktywnie włączali się w zajęcia i wyjazdy związane z projektem.

Jeszcze raz składamy podziękowania w/w wymienionym instytucjom, które zaprosiły nas do projektu i bardzo rzetelnie wspierały nas przy jego realizacji, a merytorycznie czuwały nad nami Panie, które personalnie pragniemy wymienić: pani Janina Ziętek i pani Emilia Szwarc z MSCDN Wydział w Radomiu, pani Aleksandra Kołacz z Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz pani Marzena Szulikowska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej, Filia w Pionkach.

Dziękujemy wszystkim, którzy nie zostali wymienieni, a chętnie włączali się w działania projektu.

To było naprawdę udane przedsięwzięcie, pełne inspiracji, bogatych doświadczeń czytelniczych i obcowania z przyrodą, możliwości rozwijania pasji, a nawet poznawania nowych ciekawych osób.

Takie działania lubimy i z nadzieją czekamy na nowe propozycje i kolejne wyzwania!