„Nad Niemnem” nam bliskie…

Wzięliśmy udział w dwunastej odsłonie Narodowego Czytania. 9 września o godz.10 zgromadziliśmy się w ogrodzie naszej szkoły przy wspólnym czytaniu lektury „Nad Niemnem”.

Spotkanie uprzyjemniały smakołyki przygotowane przez rodziców, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, a w atmosferę XIX – wiecznej wsi wprowadziły nas zgromadzone rekwizyty: ręcznie szydełkowane serwety, pasiaste kilimy na fotelach, sierpy, drewniana tara do prania oraz narzędzia do wyrabiania masła i sera.

Najmłodsi uczniowie pod opieką rodziców wysłuchali fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej czytanych przez panią Ewelinę, księdza Gracjana i rodzica – panią Joannę. Słuchając opisów przyrody, kolorowali malowanki przedstawiające Niemen oraz tworzyli własne pejzaże.

Starsi uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą lekturze „Nad Niemnem”, a następnie sami włączyli się w czytanie.

Grupa czwarto – i szóstoklasistów słuchała czytania dziewczynek z klasy piątej – Oliwii i Gabrysi oraz pani dyrektor, pani Doroty i rodzica – pani Karoliny. Leżąc z zamkniętymi oczami na materacach, przenosili się myślami w piękne nadniemeńskie okolice z końca XIX wieku.

Uczeń klasy ósmej, Antek, czytał o pani Kirłowej przywiązującej swego syna Bolesia do kanapy, aby nie uciekał przed nauką. Fragment ten pobudził najstarszych uczniów naszej szkoły do dyskusji nad współczesnymi karami i zabiegami rodziców o edukację dzieci. Kolejne karty lektury czytane przez panie Beatę i Aleksandrę inspirowały do rozmów nad dzisiejszymi spotkaniami młodych zakochanych, sposobami radzenia sobie z niepowodzeniami, relacjami z rodzicami i rówieśnikami.

Okazało się, że problematyka „Nad Niemnem” jest nam całkiem bliska.

To miło pomyśleć, że w tym samym czasie tak wielu Polaków przeniosło się myślami w to samo miejsce. Ta tak, jakbyśmy razem odbyli spacer po Korczynie i zaścianku Bohatyrowiczów.

Bardzo dziękujemy Rodzicom, Nauczycielom i oczywiście Uczniom, którzy aktywnie się włączyli się w tę akcję.