W minioną sobotę, tj. 25 marca na terenie naszej szkoły miało miejsce niezwykłe wydarzenie, które odbiło się głośnym echem nie tylko w naszym regionie, ale na całym Mazowszu. Była to wyjątkowa uroczystość, ponieważ tego dnia upamiętniono 80. rocznicę przeprowadzenia operacji „DOOR”: zrzutu Cichociemnych w nocy z 13 na 14 marca 1943 r. między miejscowością Sucha a Męciszowem.

Jako szkoła z bogatą tradycją historyczną i imieniem Armii Krajowej czujemy się zaszczyceni, że dołączyli w naszej pamięci kolejni zasłużeni żołnierze – Cichociemni: porucznik Stanisław Kolasiński, podporucznik Adam Riedl, podchorąży Lech Żabierek, Ivan Szabo. Cieszymy się, że to właśnie budynek szkoły jest tym miejscem, gdzie zawisła tablica upamiętniająca zrzut wymienionych skoczków.

Składamy im hołd i obiecujemy pielęgnować pamięć o ich czynach, a udowodniliśmy to już podczas uroczystości przy pomniku, gdzie uczniowie przedstawili krótki rys historii Cichociemnych, przywołali biogramy czterech żołnierzy oraz słowem poetyckim uczcili ich wielkie czyny. Podczas szkolnego święta odśpiewano hymn państwowy i hymn szkoły oraz wciągnięto flagę Polski na maszt. Splendoru uroczystości dodali żołnierze Gromu i żołnierze VI Mazowieckiego Batalionu Obrony Terytorialnej, którzy zadbali o oprawę wojskową. Po hymnie, ks. Krzysztof Pająk, proboszcz parafii w Suchej poświęcił tablicę, a odsłonięcia dokonali: Pułkownik Bogdan Bartnikowski – uczestnik powstania warszawskiego oraz Państwo Bożena i Kazimierz Teperscy – przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Następnie delegacje gości złożyły wiązanki i znicze pod pamiątkową płytą, składając hołd zasłużonym żołnierzom.

Uroczystość poprowadził pan Piotr Krakowiak, główny organizator przedsięwzięcia, który przywitał gości i opowiedział o zrzucie Cichociemnych. Głos zabrali również znamienici goście, dzięki którym uroczystość nabrała wyjątkowego charakteru.

Po oficjalnej części odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników, którzy też mogli obejrzeć eksponaty broni z Prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Historii Regionalnej w Podlesiu Dużym.

Organizatorzy uroczystości:

• Pan Piotr Krakowiak

• Krzysztof Winiarczyk (Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach)

• Stowarzyszenie Thunder Independent

Goście:

• Pułkownik Bogdan Bartnikowski – uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Auschwitz-Birkenau, odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim, przedstawiciel Związku Powstańców Warszawskich.

• Państwo Bożena i Kazimierz Teperscy – przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – koło Pionki/oddział Radom // K.Teperski – członek komisji rewizyjnej ŚZŻAK

• Ks. Krzysztof Pająk – Proboszcz Parafii św. Idziego w Suchej

• ppłk Artur Wasilewski – Dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, 6 Mazowiecki Batalion Obrony Terytorialnej z żołnierzami

• Pan Minister Marek Suski – poseł na sejm RP, Przewodniczący Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

• Pan Andrzej Kosztowniak – poseł na sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

• Pani Anna Kwiecień – poseł na sejm RP.

• Pan Waldemar Trelka – Starosta Powiatu Radomskiego

• Pan Zbigniew Dziubasik – członek Zarządu Powiatu Radomskiego

• Pan Kamil Trąba – sołtys wsi Mokrzyska – miejscowości, gdzie urodził się Porucznik Stanisław Kolasiński wraz z krewnymi porucznika.

• Pan Mirosław Ziółek – Wójt Gminy Pionki

• Pani Katarzyna Konopska – Sekretarz Gminy Pionki

• Pan Dariusz Gonciarz – Przewodniczący Rady Gminy Pionki wraz z Radnymi Gminy Pionki

• Pani Aneta Podsiadła – Dyrektor PSP im. Armii Krajowej w Suchej wraz z pocztem sztandarowym, gronem pedagogicznym i uczniami.

• Pan Łukasz Łepecki – Prezes OSP Sucha wraz z pocztem sztandarowym

• Pani Beata Warchoł – sołtys wsi Sucha wraz z Radą Sołecką

• Pan Sławomir Okoń – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń wraz z panami leśniczymi leśnictw Sucha, Wilczy Bór oraz Patków.

• st.bryg. w stanie spoczynku Tomasz Krzyczkowski – były Komendant Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku

• Pan Łukasz Burski – Prezesa Fundacji Wsparcia Reduta

• Pan Jacek Cichoński – Przedstawiciel Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych wraz z rekonstruktorami.

• Przedstawiciele Klubu Miłośników Broni „Szaniec”

• Przedstawiciele Towarzystwa Strzelectwa Sportowego VIS Radom

• Pan Grzegorz Bernaciak – kolekcjoner, regionalista i kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Gminy Brody.

• Przedstawiciele Muzeum Techniki Wojskowej i Historii Regionalnej w Podlesiu Dużym.

• Przedstawiciele i młodzież klasy mundurowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego ze Starachowic.

• Przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznych Parasol

• Pan Andrzej Poneta – redaktor ogólnopolskiego kanału streamingowego Głos Obywatelski

• Jan Góralski – najstarszy mieszkaniec wsi Sucha, świadek wydarzeń. Obecna rodzina – Elżbieta i Jacek Góralscy.

• Redakcja TVP 3 Warszawa

• Redakcja Radia Radom 87,7 FM

• Mieszkańcy Suchej i okolicznych miejscowości

Serdecznie dziękujemy Organizatorom za piękną uroczystość i niezapomnianą lekcję historii oraz za udaną współpracę (zwłaszcza p. Piotrowi Krakowiakowi), dostojnym gościom za aktywną obecność i życzliwe i mądre słowo, żołnierzom i uczniom za oprawę podkreślającą wymiar patriotyczny uroczystości, wszystkim uczestnikom za przybycie oraz Rodzicom naszych uczniów i Radzie Sołeckiej za poczęstunek.

Podziękowania składamy mediom obecnym na uroczystości, dzięki którym pamięć o wydarzeniu i naszej szkole szybko nie zaniknie.

Mamy nadzieję, że uroczystość tę długo będziemy wspominać jako wielkie wydarzenie w miejscowości Sucha.