Przed nami czas pięknych i szczególnie ważnych dla Polski świąt majowych. Przypomnijmy sobie, co one oznaczają.

1 maja – Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950 i od tamtej pory jest dniem wolnym od pracy.

W Polsce kojarzone jest najbardziej z ustrojem PRL, wówczas był to dzień bardzo uroczysty, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe.

2 maja – Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20 listopada 2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Polskie barwy narodowe sięgają czasów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.

Święto ma również przypominać o tożsamości narodowej, poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu, zagwarantowała tolerancję religijną. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową i rozwój kraju.

Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Nasza społeczność szkolna również pamiętała o obchodach majowych, uczciła te wielkie wydarzenia poprzez piękny apel i odpowiednią świąteczną atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *