Ekologiczny Piknik Rodzinny

„NATURA DLA RODZIN – RAZEM DBAMY I ŚWIAT ZMIENIAMY”

w Publicznej Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Suchej

18 czerwca 2023 r. w piękne (ale już nie deszczowe) popołudnie na terenie szkoły odbyło się niezwykłe wydarzenie, które było ważne nie tylko dla społeczności szkolnej, ale całej miejscowości Sucha i gminy Pionki. Rodziny Piknik Ekologiczny, którego naczelnym hasłem były słowa: „NATURA DLA RODZIN – RAZEM DBAMY I ŚWIAT ZMIENIAMY”, bo o nim mowa, przyciągnął wiele dzieci wraz z rodzinami i gości. Bardzo cieszymy się , że akurat w naszej małej szkole położonej wśród Puszczy Kozienickiej mogliśmy propagować różne aktywności na rzecz środowiska i uwrażliwiać na piękno naszej przyrody.

Nie byłoby tak wielkiego przedsięwzięcia, gdyby nie dofinansowanie w kwocie 30 tysięcy, które otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, za co bardzo, bardzo dziękujemy. Czujemy się zaszczyceni, że piknik odbył się pod patronatem Ministerstwa Środowiska i Klimatu i Minister pani Anny Moskwy.

Tego dnia nie zabrakło mnóstwa atrakcji. Na początku festynu nasi młodsi uczniowie wystąpili w ekologicznym programie artystycznym pt. „Zielona wróżka i jej magiczna moc”, zaś starsi zaśpiewali piosenkę „Ekorock”. Potem odbył się koncert Pana Sprężynki z zespołem Bąbel Ziombel „Wyprawa do lasu”, pokaz iluzji oraz pogadanka i inne animacje, po których nastąpiły zawody rekreacyjno – sportowe dla rodzin. W międzyczasie funkcjonowały ekologiczne stanowiska, na których dzieci mogły wykazać się kreatywnością i poszerzyły wiedzę o naturze.

Na jednym ze stanowisk projektowano torby płócienne na zakupy, które można było ze sobą zabrać, dużą popularnością cieszyła się produkcja barwnych mydełek glicerynowych. Oczywiście ci, którzy lubią zabawki, mogli stworzyć własne, wykorzystując m.in. materiały recyklingowe. Długie kolejki ustawiały się do stanowiska, gdzie można było zasadzić własny las w słoiku. Był też punkt, gdzie malowano buźki, robiono brokatowe tatuaże, wyplatano wianki z żywych kwiatków i wlatano kolorowe warkoczyki lub barwiono kosmyki włosów. Na jednym ze stanowisk mogliśmy podziwiać rękodzieła pani Jolanty Falkiewicz. To znana twórczyni – bibułkarka, która nie tylko najmłodszych włączyła do tworzenia kwiatów z krepiny, ale i dorosłych.

Z kolei Ci, którzy lubią malować czy rysować mogli podejść do stanowiska i stworzyć eko plakaty na płótnie. Byli też tacy, którzy chętnie włączyli się w ekologiczne plenerowe gry planszowe, w których byli pionkami. I tu zwycięzca mógł wygrać grę planszową, lub puzzle, lub breloczki czy drewniane składanki. Oczywiście, nie mogło zabraknąć quizu (koło fortuny) na temat środowiska i jego ochrony. Każdy uczestnik, który poprawnie udzielił odpowiedzi, otrzymywał nagrody (kubek z logo lub eko długopis). Aby pogłębić swoją wiedzę o ochronie lasów i zwierząt, można było posłuchać ciekawostek na stanowiskach, gdzie znajdowali się strażacy oraz leśnicy z Nadleśnictwa Zwoleń.

Kto był ciekawy produkcji miodu i chciał poznać życie pszczoły lub, czym zajmuje się dokładnie pszczelarz, mógł skorzystać z oferty stanowiska pszczelarskiego. Można było też podziwiać pracę kwiaciarek, które pokazywały, jak można tworzyć piękne kompozycje kwiatowe.

Podczas całego festynu nie zabrakło różnych przekąsek i łakoci, były potrawy z grilla, ciasto, lody, napoje, popcorn oraz wata cukrowa.

Chętni mogli wziąć udział w loterii fantowej, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Dużą frajdę sprawiły dzieciom różne dmuchańce, na których mogły się wyszaleć oraz przejażdżka na motorach z motocyklistami z MOTOGANGU.

Całe rodziny mogły wykonać sobie pamiątkowe fotografie w dość dużej eko ramce.

Zaś późnym wieczorem zagrali dla nas Dj Adaśko i Dj Hubert, którzy tak

świetnie bawili zgromadzonych gości, że ci tańczyli nawet w deszczu.

Na straży bezpieczeństwa stali: zespół HOPR i panowie policjanci z Komisariatu w Pionkach, za co bardzo dziękujemy.

Warto wspomnieć, kto zaszczycił nas swoją obecnością, za co bardzo dziękujemy:

-Pani Elżbieta Zasada – przedstawiciel WFOŚiGW w Warszawie, wydział zamiejscowy w Radomiu

-Wójt Gminy Pionki – pan Mirosław Ziółek

-Pani Katarzyna Konopska Radną Powiatu Radomskiego i Sekretarz Gminy Pionki

-Pani Sylwia Jaskulska – Skarbnik Gminy Pionki

-Pan Dariusz Gonciarz – Przewodniczący Rady Gminy Pionki

-Pani Alicja Olszewska – Kierownik Gminnego Zarządu Oświaty i Sportu

-Radni Gminy Pionki: Piotr Krakowiak, Elżbieta Wożniak, Roman Chrzanowski, Wiesław Cybulski, Grzegorz Krajewski, Łukasz Mścichowiecki.

-Panie Dyrektorki ze szkół gminnych: Pani Agnieszka Kołatkowska (Laski), pani Agata Kwaśnik (Czarna), pani Ewa Pałucka (Suskowola) oraz dyrektor z Ursynowa – pani Marzena Rusinek.

Przybyli również sołtysi z naszego regionu: pani Beata Warchoł wraz z Radą Sołecką, p. Robert Dziadura, p. Jadwiga Cieślik oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy. Towarzyszyli nam przedstawiciele Ochotnicznej Straży Pożarnej w Suchej na czele z prezesem panem Łukaszem Łepeckim, Przedstawiciele

Piknik ten był sporym przedsięwzięciem, w którym pomagało nam wiele osób.

Serdecznie dziękujemy:

-Przedstawicielom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

-Panu Wójtowi Mirosławowi Ziółkowi, który od początku wspierał naszą inicjatywę

-Pani Sekretarz Katarzynie Konopskiej i pani Alicji Olszewskiej, które pomagały nam w wielu działaniach związanych z piknikiem, ale też finansowo wsparły niektóre stanowiska dla dzieci;

-Panu Piotrowi Krakowiakowi, od którego wszystko się zaczęło, to On zgłosił naszą szkołę do programu ekologicznego;

-Pani Sołtys Beacie Warchoł, z inicjatywy której zagrali Dj Adaś i Dj Hubert;

Duże podziękowania kierujemy do osób, które pomogły przy organizacji pikniku, dostarczając namioty i ich wyposażenie, zajmowały się zamówieniami, budowaniem sceny, porządkami.

I są to:

p. Rafał Molenda

p. Łukasz Łepecki wraz ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej

p. Łukasz Mścichecki

p. Anna Mazur

-Panowie: Kamil Jaworski, Krzysztof Świątek, Jacek Olejarz, Łukasz Kuciara, Tadeusz Lasota, Ryszard Glimasiński, Artur i Nikodem Podsiadli.

Serdecznie również dziękujemy:

-Radzie Sołeckiej Wsi Sucha i Szkółce Roślin Rosa z Jaśców za wspaniałą gofrownicę, która niejednokrotnie posłuży nam w różnych imprezach szkolnych;

-Grupie Aktywnych Mam Grzmucin, które obsługiwały loterię fantową i przygotowały piękne bukiety;

-Wszystkim Nauczycielom, obsłudze i Rodzicom naszych uczniów, którzy włożyli w przygotowania mnóstwo serca i ogrom pracy. JESTEŚCIE WIELCY!

Mamy nadzieję, że nasz piknik ekologiczny dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i że często będą go wspominać. Do zobaczenia może na kolejnym festynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *