27 września 2022 to dzień wyjątkowy dla naszej szkoły. Tego dnia odbyły się obchody Patrona Szkoły – Armii Krajowej, które rozpoczęły się od wspólnej modlitwy podczas Mszy Świętej odprawionej przez naszego duszpasterza Grzegorza Włodarczyka w kościele w Suchej. Cała społeczność szkolna, której przewodniczył Poczet Sztandarowy Szkoły w Suchej, udała się do kościoła. Po powrocie do szkoły, przed pomnikiem Armii Krajowej, odbyło się krótkie przedstawienie w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Na wstępie przemówiła dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Suchej, pani Aneta Podsiadła, która serdecznie wszystkich przywitała. Podczas przemówienia Dyrektor zaznaczyła m.in. że Armia Krajowa to wielki zaszczyt, a przede wszystkim obowiązek do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się walka o wolność naszej Ojczyzny. Patron naszej szkoły zobowiązuje nas do kształtowania w młodych ludziach dumy narodowej i patriotyzmu. W naszej placówce takich działań nie brakuje. Śmiało możemy powiedzieć, że nasza szkoła „jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości, siewcą przyszłości”.

W tym szczególnym dniu byli obecni przedstawiciele organu prowadzącego oraz inni goście:

1. Sekretarz Gminy Pionki, pani Katarzyna Konopska

2. Przewodniczący Rady Gminy, pan Dariusz Gonciarz.

3. Kierownik Gminnego Zarządu Oświaty i Sportu, pani Alicja Olszewska.

4. Główna księgowa, pani Karolina Ferszt – Węglińska

5. Inspektor do zarządzania obiektami sportowymi, pan Rafał Molenda.

6. Radni Gminy Pionki: pan Piotr Krakowiak, pani Grażyna Pachocka pani Elżbieta Woźniak oraz pan Wiesław Cybulski.

7. Ksiądz proboszcz parafii w Suchej – ks. Krzysztof Pająk.

8. Były Radny Powiatu Radomskiego, pan Tadeusz Nowicki.

9. Byłe dyrektorki PSP w Suchej, pani Bożena Teperska oraz pani Elżbieta Mazur.

10. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej, pan Łukasz Łepecki.

Zacni goście, którzy przybyli na uroczystość mieli okazję zapoznać się ze szkicem historycznym poświęconym Patronowi Szkoły – Armii Krajowej. Była to krótka inscenizacja o Armii Krajowej, przeplatana wierszami oraz pieśniami patriotycznymi w wykonaniu naszych najmłodszych uczniów. Podczas przedstawienia odegrana była scena przysięgi żołnierzy AK, która wprowadziła oglądających w podniosły nastrój patriotyczny. Nasi uczniowie oraz goście złożyli kwiaty oraz wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej oraz w kąciku Patrona. Po wspaniałej prezentacji naszych uczniów, miały miejsce przemowy przybyłych gości. Jako pierwsza głos zabrała sekretarz Gminy Pionki, pani Katarzyna Konopska. Następnie przemawiał przewodniczący Rady Gminy, pan Dariusz Gonciarz, a po nim radny Gminy Pionki, pan Piotr Krakowiak, który odczytał list zaproszonego na uroczystość, lecz nieobecnego posła na Sejm RP pana Andrzeja Kosztowniaka. Przemówienia gości zakończyła była pani dyrektor naszej szkoły, Bożena Teperska. Na koniec ponownie przemówiła obecna pani dyrektor Aneta Podsiadła, która podziękowała gościom za obecność, a nauczycielom za przygotowanie akademii o naszym Patronie – Armii Krajowej. W szczególności podziękowania złożyła dla prowadzącego przedstawienie pana Wiesława Cybulskiego oraz pań zaangażowanych w przygotowanie uczniów do akademii, pani Aleksandrze Kuciarze, pani Agnieszce Żurawskiej oraz pani Monice Jurek.

Cała uroczystość odbywa się pod okazałą flagą, umieszczoną na nowym maszcie, który otrzymaliśmy w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną” sfinansowanego przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszkańcy naszej gminy wykazali się dużym zaangażowaniem poprzez internetowe głosowanie, co pozwoliło pozyskać tutejszemu samorządowi środki na budowę masztu oraz flagę, i w ten symboliczny sposób uhonorować poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Po zakończonych obchodach nasi uczniowie udali się na kiełbaski z grilla ufundowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Suchej (której serdecznie dziękujemy), a nasi goście na skromny poczęstunek.

Dla naszej społeczności szkolnej było to ważne wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci. 🙂

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przybycie naszym gościom.

Foto relacja -autor G.Rojek